Oyuncak Hikayesi – Toy Story (1995)

Kovboy ve Astronot | Amerikan Oyuncağı Hikayesi

Kovboy ve Astronot | Amerikan Oyuncağı Hikayesi

Konu: Andy odasında takılmayı, oyuncaklarıyla, özellikle Woody adındaki koyboy oyuncağıyla oynamayı seven küçük bir çocuktur. Fakat Andy odada yokken oyuncaklar canlanmaktadır. Woody bir oyuncak olarak hayatından – Andy’nin favori oyuncağı olduğu için – çok memnundur. Fakat Andy’ye doğum gününde yeni bir oyuncak hediye edildiğinde şartlar değişecektir. Kendisinin bir oyuncak olduğunu düşünmeyen Buzz Lightyear isimli bu oyuncak kısa zamanda Andy’nin yeni favori oyuncağı olur. Kıskançlığın yiyip bitirdiği Woody Buzz’dan kurtulmaya çalışır fakat her ikisi de kaybolurlar ve Andy ailesiyle evden taşınmadan önce geri dönmeye çalışırlar.

Zamanında Amiga‘da imagine’den beri (deluxe paint’ten hemen sonra) 3 boyutlu animasyon işleri ile hobi olarak uğraşırdım. Kutsal obje (küre) render yapmaya çalıştığım PC bilgisayarda (386) 2 yada 4mb ram vardı ve iki katı ram olsa neler yapılmaz diye düşünüyordum. Render sabrı lafı o zamanlar katılmıştı jargonumuza. Sonrasında da Render Sabri karakterini üretmiştik kafamızda. Ve Starcan logosunu tasarlayan Kuban (diye hatırlıyorum) ile BBS üzerinden sohbetlerimiz olmuştu. Tabi Silicon Graphics’lere ağzımın suyu akarak baktığım zamanlar. Oyuncak Hikayesi’ni ilk çıktığı yıllarda izlemiş olsaydım herhalde o zamanki yarattığı hayranlık ile şu an öve öve bitiremezdim ama çok geç izlediğim için öyle bir etkisi yok ama yine de o zamana göre değerlendirip başarılı olduğunu söylemek gerekiyor. Bu arada benim bu kategoride en sevdiğim seri Shrek. Koyu bir Shrek hayranıyım.

Filmi yapan Pixar şirketinin hikayesine kısaca değinecek olursak 1976 yılında Lucasfilm’in bilgisayar bölümünün bir parçası olan Graphics Group olarak başlamış ve 1986’da Apple’ın kurucularından (o ara Apple’dan çıkarılmış olan) Steve Jobs tarafından 10 milyon dolar verilerek satın alınmış ve ismi Pixar olmuş. 2006 yılında da Disney 7.4 milyar dolara satın almış. Pixar’ı bazı yerlerde vurgulandığı gibi Jobs’ın dehası değil, bu işi zaten yapmakta olan çok yetenekli grafik sanatçılarına para kaynağı olması olarak görmek gerekiyor bence. Akıllıca bir yatırım olduğu kesin. İlk uzun metrajlı bilgisayar-animasyon filmi olan ve Pixar’ın ilk filmi olan Oyuncak Hikayesi’nin (Toy Story) klasik “çocukların oyuncaklarının onlarla konuşması, canlanması” hayalinin yanında, altmetninin de zekice olduğu şüphe götürmez. Pixar’da ilk ne yapsak toplantısında “Sadece Amerikaya özgü, sadece bizde olan ne var?” sorularına “Kovboylar var, ha bir de aya gittik” fikri sonrasında ortaya çıkmış olmalı. Filmde çocuk yeni astronot oyuncağı gelince eski kovboy oyuncağını bırakıp yenisiyle vakit geçiriyor.
Çocuk = yeni nesil
yeni oyuncak = astronot, plastik+metal, ismi Buzz Lightyear, aya giden astronotlardan Buzz Aldrin’den türetme olmalı ve yeni oyuncak teknolojiyi simgeliyor olmalı
eski oyuncak = kovboy, tahta, ismi Woody (ağaçlık, ormanlık, ağaçlı anlamları olduğu gibi zorunuza gitmiycekse sadece tahta anlamını alabiliriz), eski değerler, tarihi değerler, gelenekler, geçmiş, doğa
Yani yeni nesil teknolojiye odaklanıyor ve geçmişi önemsemiyor gibi. Ama film ilerledikçe bu iki değer arasındaki yakınlaşma, dostluk, yeni nesil böyle yapmalı mesajını veriyor. Yeniliklerin yanında eski değerlerini bir kenara atma, sahip çık ve sev. Oyuncak Hikayesi’nin pek çok sektörde ve alanda etkileri oldu. Özellikle grafik çip yapımcıları ve video oyunlarında etkili oldu diyebiliriz. Buzz Lightyear’ın sonsuzluk ve ötesine (to infinity and beyond) sloganı t-shirtlerden ders kitaplarına kadar pek çok yerde kullanıldı. NASA’nın yeni astronot giysisi prototipi de Buzz Lightyear’ı hatırlatıyor. Oyuncak Hikayesi 1 ve 2’yi izledim ama 3’ü izlemedim. Belki onu da izleyince  yazıya düzenleme/ekleme yaparım.

Filmin hikayesini Andrew Stanton’dan dinlemenizi tavsiye ederim: Andrew Stanton: Harika bir hikayeye götüren ipuçları

Not:
* Woody’yi Tom Hanks, Buzz’ı Tim Allen seslendiriyor.
* Oyuncakların canlandığı diğer bazı filmler: Babes in Toyland (1934), The Steadfast Tin Soldier Fantasia/2000 (1999), Nutcracker (1986), Small Soldiers (1998), The Mouse And His Child (1977), The Indian In The Cupboard (1995), Labyrinth (1986), Raggedy Ann & Andy: A Musical Adventure (1977), The Christmas Toy (1986), Pinocchio (1940), Coraline (2009), Rudolph, The Red-Nosed Reindeer (1964), Dolls (1987), Chucky, Vinnie the Pooh ve Ted.

Photo Courtesy: © 1995 - Walt Disney Studios.

One thought on “Oyuncak Hikayesi – Toy Story (1995)

  1. çok güzel ayrıntılara değinmişsiniz. oldukça başarılı bir seri ilk filmini aratsa da sonrasında gelenler.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.